Ladies Claim 5-3A Title

The+District+5-3A+Champion+Crowley+Ladies+Track+and+Field+Team
Back to Article
Back to Article

Ladies Claim 5-3A Title

The District 5-3A Champion Crowley Ladies Track and Field Team

The District 5-3A Champion Crowley Ladies Track and Field Team

Meagan McCoy

The District 5-3A Champion Crowley Ladies Track and Field Team

Meagan McCoy

Meagan McCoy

The District 5-3A Champion Crowley Ladies Track and Field Team


Hang on for a minute...we're trying to find some more stories you might like.


Email This Story






IOTA – The Crowley Ladies used their speed to capture the District 5-3A Track and Field Championship here Friday.

The Ladies finished the meet with 129 points, 10 points ahead of second place Eunice.

Anijah Williams captured the 400-meter dash in a time of 58.68,  and teammate Jaelyn Johnson was second (1:00.58).

The Ladies’ 4×400-meter relay team of Williams, Johnson, Kaitlyn George, and Tamieya Guillory finished first (4:10.37), and the 4×200-meter relay team of Johnson, Janyrie Brown, Tamieya Guillory, and Tanieya Guillory won the district title in 1:47.42.

The 4×100-meter relay team was third with members Brown, Tamieya Guillory, Jaylian Vallian, and A’Najae Kneeland.

Kneeland also placed fourth in the 100-meter hurdles (18.58) and third in the triple jump (33-6).

Johnson added a third-place finish in the 200 (26.50).  Williams was third in the 100 (12.73).   George claimed third in the u800 (2:46.60) and fourth in the 200 (53.32).

A’Jah Kneeland was named the Outstanding Track Performer after winning the long jump (15-8 1/2), the triple jump (34-9 1/4), and the 100-meter hurdles (15.69).

Taylor Walker placed second in the high jump (5-0) and teammate Sophia Fontenot followed in third (4-8).  Marcy Miller finished third in the javelin (91-9).

On the boys’ side, Tyron Goodley won two events, the triple jump (42-5 3/4) and the long jump (21-6).  He also placed sixth in the 200-meter dash (23.28).

Obadiah Butler was second in the 200 (21.70), second in the 110-meter hurdles (15.16), and ran on the winning 4×200-meter relay team with Chris Moore, Jeremy Johnson, and Marquis Garrett (1:31.22).

Butler, Johnson, Garrett, and Tyler Carrier also won the 4×400 (3:33.86).  Moore, Garrett, Carrier, and Jonkeyvan Marks were third in the 4×100 (45.25).

Carrier was second in the 300 hurdles (42.43) and third in the 110 hurdles (16.39).

Markel Domino had a second place in the javelin (136-11) and a third place in the discus (124-9 1/2).

Jeremiah Roy took second in the pole vault (10-6) and Johnson was third in the 400 (53.50).